Dodano: 2016-11-16 06:30   |   Dodał: a.jakubowski (Arkadiusz Jakubowski)   |   Kategoria: Aktualności

Rocznica kolei

Wydarzenie

Kolejowy skok cywilizacyjny


Była ogromna lokomotywa w kłębach białej pary, były stare wagony z drewnianymi siedzeniami, były też opowieści o początkach kolei – w ten sposób Leszno uczciło 160. rocznicę wjazdu do miasta pierwszego pociągu. Wydarzenia o ogromnym znaczeniu dla rozwoju Leszna

27 października 1856 roku o godz. 7 rano z Dworca Głównego we Wrocławiu wyruszył w kierunku Poznania specjalny pociąg z zaproszonymi gośćmi, przede wszystkim wyższymi urzędnikami pruskimi. Wzdłuż całej linii ustawiły się tłumy ludzi, aby zobaczyć lokomotywę, która ciągnęła odświętnie udekorowany szereg wagonów. Do Leszna skład dotarł o godz. 10.40 i został przywitany przez około 6 tys. mieszkańców oraz Strzeleckie Bractwo Kurkowe, które na powitanie gości zaprezentowało broń. Udekorowany zielenią i flagami był nie tylko peron i dworzec, ale także najbliższe otoczenie. Pobyt gości i specjalnego pociągu w Lesznie trwał do godz. 11.30, następnie skład wyruszył do Poznania. Dwa dni później, 29 października rozpoczęła się normalna eksploatacja linii Wrocław – Poznań, trzeciej linii kolejowej w Wielkopolsce. Dla Leszna, które było jedną ze stacji na tej trasie rozpoczęła się nowa era.
To był niesamowity skok cywilizacyjny – przekonuje prof. Miron Urbaniak, autor książki pt. ,,Leszno w latach 1832-1914. W drodze ku nowoczesności”, w której znaleźć można między innymi właśnie relację z przejazdu specjalnego pociągu.
Uruchomienie stałego połączenia kolejowego dało miastu niesamowite możliwości przede wszystkim rozwoju gospodarczego. Niebawem zaczęło także przybywać urzędników, rozrósł się garnizon wojskowy, możliwość taniego i szybkiego transportu, przesyłu poczty, korespondencji, wymiana informacji poprzez telegraf, który pojawił się na stacji kolejowej – te zmiany przyniosła ze sobą właśnie kolej – mówi prof. Urbaniak. - Trudno w tej chwili znaleźć odniesienie do tego co się wydarzyło w Lesznie w 1856 roku.Obchody tej ważnej rocznicy dla miasta miały oczywiście o wiele skromniejszy przebieg. Jedno się jednak nie zmieniło – i wtedy, i teraz ich organizatorem był samorząd Leszna. W sobotę na leszczyński dworzec, ale tym razem od strony Wolsztyna wjechał zabytkowy skład – parowóz Pt 47-65 wraz z wagonami z połowy ubiegłego stulecia. W podróż do Rawicza wybrało się wiele rodzin z dziećmi, dla których buchająca parą lokomotywa była szczególną atrakcją.
Karolina Sternal

kolej1 Copykolej2 Copykolej3 Copykolej4 CopyDodaj komentarz

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza do tej publikacji.