Dodano: 2017-12-01 14:01   |   Dodał: a.jakubowski (Arkadiusz Jakubowski)   |   Kategoria: Aktualności

Imieniny świętego Mikołaja

Spotkanie kulturalne 6 grudnia 2017 w Bibliotece Ratuszowej

6 grudnia to wyjątkowy dzień, szczególnie w Lesznie. Zapiski historyczne potwierdzają, że już w połowie XV wieku w Lesznie był kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Przez następne wieki świątynia ta była odbudowywana po pożarach, zmieniała się, piękniała, by ostatecznie przyjąć znany nam obecnie kształt. W ostatnich latach kościół został kompleksowo odrestaurowany i stanowi jeden z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków Leszna. I właśnie 6 grudnia w Bazylice Mniejszej obchodzony jest odpust patrona, św. Mikołaja biskupa z Miry.

Leszczyńska Fundacja Kultury wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Lesznie i Radiem Emaus zapraszają tego dnia na spotkanie kulturalnego w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie. Chcemy wspólnie obchodzić Imieniny Świętego Mikołaja. Podczas spotkania w świątecznej atmosferze przybliżymy postać patrona Bazyliki Mniejszej, przypomnimy dzieje kościoła parafialnego, a jednocześnie historię Leszna. Grudzień to czas szczególny – czas radości, oczekiwania, dzielenia się dobrem. Takie ma być właśnie spotkanie, któremu patronować będzie św. Mikołaj. Biskup, który dbał o innych i dzielił się dobrem.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Rozpoczniemy je opowieścią Małgorzaty Gniazdowskiej z Muzeum Okręgowego w Lesznie o św. Mikołaju w historii, kulturze, sztuce. Kolejnym wydarzeniem będzie inscenizacja jednej z legend o św. Mikołaju według tekstu ks. Mieczysława Malińskiego ze specjalnym udziałem Daniela Mosiora, aktora Teatru Miejskiego w Lesznie. Będzie wystawa książek, zabawy plastyczne z animatorem, a dziennikarze Radia Emaus zaproszą do nagrywania dźwiękowych pocztówek świątecznych. Przez całe spotkanie gościom towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Rafała Gubańskiego (saksofon) i Tomasza Ratajczaka (pianino). Na zakończenie najmłodsi uczestnicy otrzymają od św. Mikołaja upominki.

Zapraszamy 6 grudnia od godz. 15 do Biblioteki Ratuszowej całe rodziny.

W programie:

-historyczna opowieść o św. Mikołaju – Małgorzata Gniazdowska z Muzeum Okręgowego w Lesznie

-muzyczna opowieść świąteczna

-inscenizacja legendy o św. Mikołaju z Miry wg ks. Mieczysława Malińskiego ze specjalnym udziałem Daniela Mosiora, aktora Teatru Miejskiego w Lesznie

-św. Mikołaj w książce, sztuce i popkulturze ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie

-nagrywanie dźwiękowych pocztówek z życzeniami przez dziennikarzy Radia Emaus

-zabawy plastyczne z animatorem

 

Na zakończenie spotkania

św. Mikołaj oraz Prezydent Miasta Leszna, Łukasz Borowiak

będą obdarowywali najmłodszych świątecznymi upominkami

 

Partnerami wydarzenia są:

Urząd Miasta Leszna

Parafia św. Mikołaja w Lesznie

Teatr Miejski w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie

Warsztaty Terapii Zajęciowej w LesznieDodaj komentarz

Dodał: ibazuehumefav
2020-05-21 11:44
http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Generic <a href="http://mewkid.net/when-is-regylia/">Cialis</a> hcs.rsjr.reporterleszczynski.pl.nbh.dt http://mewkid.net/when-is-regylia/