Dodano: 2017-03-10 17:56   |   Dodał: a.jakubowski (Arkadiusz Jakubowski)   |   Kategoria: Aktualności

Nie tylko pływanie w Kościanie

Z kościańskiego basenu korzystają nie tylko kościaniacy, ale też coraz częściej mieszkańcy sąsiednich powiatów. Trudno się dziwić, bo stale modernizowany i unowocześniany obiekt oferuje nie tylko możliwość kąpieli, ale też sporo dodatkowych atrakcji

– W statystykach widzimy rosnącą frekwencję, a w raportach finansowych znaczny wzrost przychodów – mówi Przemysław Korbik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie, który zarządza między innymi także  basenem. – Cieszy to nas, bo oznacza, że ludzie doceniają pracę, którą dla nich wykonujemy. A praca w tym przypadku nie oznacza tylko utrzymania obiektu w dobrym stanie, ale przede wszystkim nieustanny rozwój poprzez poprawianie infrastruktury technicznej oraz wymyślanie nowych, atrakcyjnych propozycji dla użytkowników.
    Przemysław Korbik dyrektorem MOSiR-u w Kościanie został w 2010 roku. Przed podjęciem pracy w jednostce samorządowej działał w prywatnym biznesie:
    – Zarządzanie basenem nie różni się od każdej innej działalności gospodarczej, w każdej obowiązują te same reguły  – tłumaczy. – Zawsze z jednej strony należy dbać i rozwijać produkt, który oferujemy klientom, z drugiej pilnować i ograniczać koszty działalności. To uniwersalna zasada.
    Ta uniwersalna zasada w 2010 roku w przypadku kościańskiego basenu oznaczała radykalną poprawę infrastruktury technicznej, która choć niewidoczna dla użytkownika, stanowi o jakości oferowanych usług. Dokonano, między innymi, wymiany technologii płukania filtrów wodnych, wymiany automatyki, zastosowano technologię odzysku ciepła z lodowiska, zmieniono technologię filtrowania powietrza na hali basenowej:
     – Brak tej technologii powodował, że szyby w hali basenowej parowały, a  użytkownicy nie czuli się komfortowo – mówi P. Korbik. – Na krytym basenie wilgotność powietrza powinna wynosić 60 procent, a temperatura powinna być o dwa stopnie wyższa niż temperatura wody. Wtedy wychodzący z wody człowiek nie czuje  dyskomfortu i zimna. I o to trzeba było zadbać. W tej chwili funkcjonuje system z lekkim podciśnieniem i w efekcie nie tylko, że szyby nie parują, ale i nasi klienci czują się komfortowo.
    Poprawa infrastruktury technicznej oznaczała też podjęcie działań  zmierzających do uzyskania oszczędności, choćby w wydatkach na media: prąd, gaz, wodę.  
    – Oczywiście takie działania  wymagały  poniesienia nakładów. Na szczęście władze Kościana zdawały sobie z tego sprawę i na takie wydatki wyraziły zgodę – mówi P. Korbik. – Dzięki temu szybko przyszły efekty, choćby w postaci niższych o 350.000 zł w skali roku rachunków za prąd, gaz i wodę zużywanych na basenie. Jednocześnie od 2010 roku sukcesywnie rosną przychody z działalności basenu. W 2010 roku wynosiły one 1,5 mln zł, w roku 2016 zamknęły się one na poziomie 2,33 mln zł. Plan na obecny rok zakłada przychody na poziomie 2,5 mln zł. To są efekty rosnącej jakości oferowanych przez nas usług, czyli  naszego produktu.
    Osoby, które korzystają z basenu zmian technologicznych zapewne nie dostrzegają, ale na pewno zauważają jak zmieniała się oferta, z jakiej mogą korzystać, ile możliwości i dodatkowych atrakcji pojawiło się w ciągu kilku ostatnich lat.
    W hali basenowej do dyspozycji użytkowników jest basen pływacki o wymiarach 25 m na 12,5 m, o głębokości od 120 do 180 cm, z sześcioma torami i wodą o temperaturze 28 stopni Celsjusza. Jest też basen rekreacyjny z dyszami do masażu karku, masażu bocznego, z gejzerem powietrznym, czterema leżakami powietrznymi i rodzinną zjeżdżalnią z wodą o temperaturze do 32 stopni Celsjusza. Osobny basen z brodzikiem i zjeżdżalnią przeznaczony jest dla małych dzieci. W hali basenowej można korzystać też z jakuzzi oraz zewnętrznej zjeżdżalni rurowej.
    – Mamy bardzo dobrze funkcjonujący i bardzo efektywny system nauki pływania – reklamuje dyrektor. – W ubiegłym roku nasi instruktorzy prowadzili zajęcia z prawie 19 tysiącami osób, które uczyły się pływać albo doskonaliły technikę  pływania. Dla nas oznaczało to spore dodatkowe przychody.
    Będąc na basenie w Kościanie można skorzystać z kompleksu saun i solarium. Do wyboru są cztery rodzaje saun: dla osób które dobrze znoszą bardzo wysokie temperatury polecana jest  sauna fińska sucha oraz sauna fińska sucha z elementami soli morskiej. Dla tych, którzy wolą temperatury nieco niższe, ale za to większą wilgotność  jest  sauna parowa . Z kolei sauna na podczerwień  to propozycja niemal dla wszystkich, także dla osób starszych i osób z kłopotami krążenia.
    – Bardzo dumni jesteśmy z naszej groty solnej – mówi dyrektor Korbik. – Doskonałe miejsce do relaksu i regeneracji dla seniorów, rodziców z dziećmi, sportowców po intensywnym treningu albo osób pragnących po prostu odpocząć po ciężkiej pracy czy wytężonej nauce.
    W grocie solnej prowadzone są także zajęcia jogi, a  także organizowane są imprezy dla dzieci.
    – Bardzo popularne stały się organizowane przez nas urodziny – mówi Korbik. – Grota solna to jedna z atrakcji.
    Ważnym uzupełnieniem oferty, z jakiej można korzystać na kościańskim   basenie są masaże lecznicze i relaksacyjne. Do wyboru jest szeroka paleta takich zabiegów, które wykonują wykwalifikowani fizjoterapeuci.
    – Staramy się, by nasza oferta była kompleksowa – tłumaczy swoją filozofię działania P. Korbik. – Niech kąpiel i pływanie w basenie będzie tylko jednym z elementów pobytu na naszym basenie. Dla nas poszerzanie oferty oznacza możliwość pozyskania dodatkowych przychodów.
    Warto dodać, że tuż przy basenie działa piękne kryte lodowisko, które wraz z basenem tworzy jeden kompleks.
    W kościańskim MOSiR-e na laurach osiadać jednak nie zamierzają. To w myśl zasady, że produkt wymaga nieustannego doskonalenia. To dlatego na basenie co rusz dzieje się coś nowego. Ostatnio na przykład pojawiło się kilka zestawów... rur do tańca.
    – Właściwie bardziej do wodnej gimnastyki – precyzuje dyrektor Korbik. – Oferujemy zajęcia dla pań pod nazwą Aqua Boom, to bardzo fajna forma aqua aerobicu. Pod okiem instruktora wykonuje się ćwiczenia w wodzie na niklowanych pionowych drążkach umocowanych na podstawach spoczywających na dnie basenu. Wypożyczyliśmy kilka takich zestawów i okazuje się, że ćwiczenia cieszą się wielkim powodzeniem wśród pań. W zasadzie trudno się dziwić, bo takie ćwiczenia angażują wszystkie partie mięśni: mięśnie nóg, ramion, grzbietu, pośladków i brzucha i pozwalają wysmuklić swoje ciało, wymodelować i ujędrnić.
    W planach są też dalsze inwestycje. Już trwają prace przy budowie tarasów zewnętrznych, na których latem będzie można się poopalać na leżakach, zimą schłodzić po gorącym pobycie w saunie. Z czasem mają się tam też pojawić zewnętrzne jakuzzi. Nakładów wymaga też saunarium, w którym planowana jest  budowa nowego zbiornika z zimną wodą będącego nieodłącznym elementem sauny fińskiej.
    – Planujemy zakup kolejnych lamp UV, dzięki którym utrzymujemy bardzo dobrą jakość wody – mówi P. Korbik. – Myślimy o rozwoju. Warto byłoby na przykład poszerzyć basen o dwa, trzy tory, by było więcej miejsca do pływania. Na zewnątrz jest miejsce na kort tenisowy. Pomysłów nie brakuje, ale na to wszystko potrzebne są fundusze. Szukamy na takie inwestycje zewnętrznego finansowania. Może uda się je zdobyć.

Reporter nr 3 94 page 015Reporter nr 3 94 page 016Dodaj komentarz

Dodał: Zawiedziny lesznem
2018-01-28 20:39
w Koscianie mozna, a w Lesznie nie, w lesznie zmarnowano pieniadze podatnika, skorumpowane towzystwo sprzedalo basen- skutki zbiera leszno teraz, ale do koscian nie jest daleko!!