Kulturalne Leszczyńskie

2017-12-05   |   Kulturalne Leszczyńskie

Legenda Praskiej Wiosny w Galerii MBWA
Koniec roku w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych to możliwość spotkania z naprawdę światowej klasy artystami. Po rzeźbach i rysunkach Adama Myjaka, w galerii przy ul. Leszczyńskich otwarta została wystawa Pavel Hlavatý ,,Malarstwo, grafika, rysunek” – malarza, grafika, historyka sztuki oraz popularyzatora czeskiej sztuki na świcie. Belgijskie Stowarzyszenie GRAPHIA określiło go mianem najpłodniejszego artysty w Europie.

więcej ...

2017-11-15   |   Kulturalne Leszczyńskie

Święto Niepodległości nie tylko pod pomnikami
Pamięć o tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a następnie do jej zachowania jest bardzo ważna. Ale równie ważne jest to, abyśmy umieli się tym świętem cieszyć i z niego korzystać. Wprawdzie 11 listopada to tylko jeden dzień, ale zazwyczaj tak bywa, że wydarzenia z nim związane nieco to święto rozciągają w czasie.

więcej ...

2017-11-07   |   Kulturalne Leszczyńskie

Po premierze "Dziadów"
Kiedy wybierasz się do teatru na „Dziady”, obojętnie do którego teatru i obojętnie na jaką adaptację, jednego możesz być pewien – tekst, wersy i wyrazy, które popłyną ze sceny będą najwyższej jakości. Reszta, która jest przecież nieodłącznym i niezbędnym dopełnieniem każdego spektaklu (by w ogóle mógł spektaklem się mienić) jest zawsze niewiadomą. A to od tej reszty zależeć będzie, czy wyjdziesz znudzony, zadowolony czy zachwycony.

więcej ...

2017-10-31   |   Kulturalne Leszczyńskie

Pierwszy klip Koniugacji
Ja, po raz pierwszy usłyszałem ich, a właściwie ją, bo Koniugacja to przecież „ona”, jakieś 15 lat temu w sali ośrodka kultury w Jutrosinie i... od razu wpadłem po uszy.

więcej ...

2017-09-25   |   Kulturalne Leszczyńskie

Na granicy snu i jawy
Nasza własna leszczyńska edukacja teatralna trwa. I, wraz z trzynastą premierą Teatru Miejskiego w Lesznie, przyspiesza gwałtownie. Rzuceni zostaliśmy naprawdę na głęboką wodę. Bo sztuka to sztuka trudna i wymagająca, choć na szczęście świetnie zrobiona. Czy, jako teatralna widownia, zdamy ten swoisty egzamin dojrzałości?

więcej ...

2017-07-07   |   Kulturalne Leszczyńskie

Pełną gębą przebój
Byłem w Poznaniu na... kieleckim weselu. I go nie zapomnę.

więcej ...

2017-05-30   |   Kulturalne Leszczyńskie

W okolicy "pięćdziesiątki"
"Często coś, co wydaje się banałem, w rzeczywistości jest poważnym problemem, i tylko humor, śmiech, czasem łzy, taniec, śpiew, wspomnienia, czy zwykła rozmowa, mogą uratować związek dwojga kochających się ludzi" mówi Karol Wróblewski, reżyser "Małych zbrodni małżeńskich", kolejnej premiery Teatru Miejskiego w Lesznie.

więcej ...

2017-05-18   |   Kulturalne Leszczyńskie

Reportaż, czyli czysta publicystyka
Reportaż to specyficzna dziennikarska forma. Reportaż jest dziełem wyłącznie swego autora, opisuje życie widziane jego oczami, bo nawet jeśli opiera go na rozmowach z innymi ludźmi, to i tak to co, oni mówią, przekazuje autor reportażu przefiltrowane przez własną wrażliwość, własne odczucia, własne doświadczenia i wreszcie przez własne poglądy. Reportaż nie jest sterylnym przekaźnikiem informacji, jest kreatorem opinii...

więcej ...

2017-04-15   |   Kulturalne Leszczyńskie

Spotkanie niezobowiązujące
Człowiek teatru, ale też filmu. Aktor i nauczyciel. Jest wierny przekonaniu, że dopóki istnieją ludzie, to będzie istniał teatr. Nie sposób wyliczyć wszystkich ról i scen, które kreował i na których występował. Co dla nas ważne, gra również w spektaklach na deskach Teatru Miejskiego w Lesznie. Z Janem Peszkiem rozmawia Karolina Sternal

więcej ...

2017-04-10   |   Kulturalne Leszczyńskie

Koniugacja w... siedzibie Koniugacji
Przed pomysłodawcami i organizatorami rawickiego Festiwalu Piosenki Artystycznej Koniugacja stanęło trudne w dwójnasób zadanie.

więcej ...

2017-04-09   |   Kulturalne Leszczyńskie

Mazurzenie ze smartfona
Zaczęło się fantastycznie. Kiedy na lewym balkonie pojawiło się dwóch panów z keyboardem, gitarą, w połyskujących złotymi cekinami kamizelkach, a wraz z nimi pani w dyskotekowej sukience przy mikrofonie, pomyślałem "U-hu, to będzie bardzo interesujące Wesele"

więcej ...

2017-03-31   |   Kulturalne Leszczyńskie

Projekt Volodia - tekst i tona piachu
Takie projekty trzeba pieścić i o nie dbać, czytaj: kupować płyty. Ja z jedną z Gostynia wróciłem.

więcej ...