Dodano: 2017-12-05 18:51   |   Dodał: a.jakubowski (Arkadiusz Jakubowski)   |   Kategoria: Kulturalne Leszczyńskie

Legenda Praskiej Wiosny w Galerii MBWA

Koniec roku w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych to możliwość spotkania z naprawdę światowej klasy artystami. Po rzeźbach i rysunkach Adama Myjaka, w galerii przy ul. Leszczyńskich otwarta została wystawa Pavel Hlavatý ,,Malarstwo, grafika, rysunek” – malarza, grafika, historyka sztuki oraz popularyzatora czeskiej sztuki na świcie. Belgijskie Stowarzyszenie GRAPHIA określiło go mianem najpłodniejszego artysty w Europie.

Pavel Hlavatý to legenda Praskiej Wiosny. Za udział w wystawie „Protest – rysunki 68” artysta na rok trafił do więzienia. Zaprezentowane wtedy prace były osobistym komentarzem artysty do tego co wiosną 1968 roku wydarzyło się w Czechosłowacji, protestem przeciwko komunistycznemu reżimowi oraz interwencji wojskowej państw Układu Warszawskiego. Przez następne lata, aż do roku 1989, został skazany na artystyczny niebyt. Miał zakaz wydawania, publikowania i urządzania wystaw. W tym czasie czeskiego dysydenta wspierali między innymi polscy twórcy. Za ich sprawą był zapraszany na międzynarodowe sympozja, gdzie prezentował swoje dzieła. Te kontakty z Polakami i polską kulturą do dzisiaj pobrzmiewają w jego twórczości.

Na wystawie w leszczyńskim MBWA można zobaczyć kilka prac odnoszących się do wydarzeń Praskiej Wiosny. 

Od roku 1977 Hlavatý zajmuje się wyłącznie grafiką. Ma w dorobku ponad 700 ekslibrisów, wiele prac graficznych i plakatów. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracownikiem czasopism zajmujących się sztuką. 


Ze względu na wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej został zaproszony do elitarnej grupy artystów przygotowujących oprawę plastyczną Olimpiady w Barcelonie. W 1991 roku razem z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na „Paryskim Salonie”.


Prace Hlavatego zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Są często inspirowane uznanymi dziełami sztuki lub literaturą, ale przede wszystkim jego grafiki to wyraźna fascynacja kobietą, jej ciałem i erotyką. Charakterystyczne dla grafik Hlavatego jest spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnianie. Artysta pracuje głównie w szlachetnych technikach warsztatowych jak, akwaforta i sucha igła.
Grafiki Pavla Hlavatego są znane nie tylko w Czechach. Miał ponad sto wystaw na całym świecie. Brał udział w wystawach zbiorowych, między innymi w Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Kanadzie, Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Włoszech. Za swoją twórczość otrzymał ponad 50 międzynarodowych nagród.

Karolina Sternal

Wystawa Pavel Hlavatý ,,Malarstwo, grafika, rysunek” będzie czynna do 13 stycznia 2018 roku w MBWA w Lesznie przy ul. Leszczyńskich 5

Fotografie z Archiwum MBWA w Lesznie


 Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza do tej publikacji.