Dodano: 2017-12-05 18:51   |   Dodał: a.jakubowski (Arkadiusz Jakubowski)   |   Kategoria: Kulturalne Leszczyńskie

Legenda Praskiej Wiosny w Galerii MBWA

Koniec roku w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych to możliwość spotkania z naprawdę światowej klasy artystami. Po rzeźbach i rysunkach Adama Myjaka, w galerii przy ul. Leszczyńskich otwarta została wystawa Pavel Hlavatý ,,Malarstwo, grafika, rysunek” – malarza, grafika, historyka sztuki oraz popularyzatora czeskiej sztuki na świcie. Belgijskie Stowarzyszenie GRAPHIA określiło go mianem najpłodniejszego artysty w Europie.

Pavel Hlavatý to legenda Praskiej Wiosny. Za udział w wystawie „Protest – rysunki 68” artysta na rok trafił do więzienia. Zaprezentowane wtedy prace były osobistym komentarzem artysty do tego co wiosną 1968 roku wydarzyło się w Czechosłowacji, protestem przeciwko komunistycznemu reżimowi oraz interwencji wojskowej państw Układu Warszawskiego. Przez następne lata, aż do roku 1989, został skazany na artystyczny niebyt. Miał zakaz wydawania, publikowania i urządzania wystaw. W tym czasie czeskiego dysydenta wspierali między innymi polscy twórcy. Za ich sprawą był zapraszany na międzynarodowe sympozja, gdzie prezentował swoje dzieła. Te kontakty z Polakami i polską kulturą do dzisiaj pobrzmiewają w jego twórczości.

Na wystawie w leszczyńskim MBWA można zobaczyć kilka prac odnoszących się do wydarzeń Praskiej Wiosny. 

Od roku 1977 Hlavatý zajmuje się wyłącznie grafiką. Ma w dorobku ponad 700 ekslibrisów, wiele prac graficznych i plakatów. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracownikiem czasopism zajmujących się sztuką. 


Ze względu na wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej został zaproszony do elitarnej grupy artystów przygotowujących oprawę plastyczną Olimpiady w Barcelonie. W 1991 roku razem z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na „Paryskim Salonie”.


Prace Hlavatego zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Są często inspirowane uznanymi dziełami sztuki lub literaturą, ale przede wszystkim jego grafiki to wyraźna fascynacja kobietą, jej ciałem i erotyką. Charakterystyczne dla grafik Hlavatego jest spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnianie. Artysta pracuje głównie w szlachetnych technikach warsztatowych jak, akwaforta i sucha igła.
Grafiki Pavla Hlavatego są znane nie tylko w Czechach. Miał ponad sto wystaw na całym świecie. Brał udział w wystawach zbiorowych, między innymi w Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Kanadzie, Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Włoszech. Za swoją twórczość otrzymał ponad 50 międzynarodowych nagród.

Karolina Sternal

Wystawa Pavel Hlavatý ,,Malarstwo, grafika, rysunek” będzie czynna do 13 stycznia 2018 roku w MBWA w Lesznie przy ul. Leszczyńskich 5

Fotografie z Archiwum MBWA w Lesznie


 Dodaj komentarz

Dodał: jozekalare
2019-08-13 14:21
Witam wszystkich na tym forum<a href="https://pts.wroclaw.pl/klimatyzacja/ponadto-ogrodnicy-wiecej-niz-jeden-pies-moga.html">.</a> Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat) Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok. Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga<a href=https://my-imvu-credits.online/tabliczki/manitowoc-od-1847-roku-ma-renomowana-nazwe-przemyslu.html>.</a>
Dodał: jozekalare
2019-08-07 23:10
Witam wszystkich na tym forum<a href="https://xn--n-vga.pl/rozrywka/coz-nawet-powinienes-byc-calkowicie-na-granicy.html">.</a> Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat) Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok. Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga<a href=https://budimexdanwood.pl/parkiety/oczywiscie-szorstki-cedr-bedzie-musial-byc-zapieczetowany.html>.</a>