Dodano: 2017-04-10 17:58   |   Dodał: a.jakubowski (Arkadiusz Jakubowski)   |   Kategoria: Kulturalne Leszczyńskie

Koniugacja w... siedzibie Koniugacji

Przed pomysłodawcami i organizatorami rawickiego Festiwalu Piosenki Artystycznej Koniugacja stanęło trudne w dwójnasób zadanie.


    Po pierwsze udźwignąć ciężar wynikający z festiwalowej formuły - już sama nazwa „festiwal piosenki artystycznej” zobowiązuje i niejako wymusza zapewnienie odpowiedniego poziomu wykonawców i utworów.  Po drugie zobowiązuje ostatni człon nazwy festiwalu „Koniugacja”, które to słowo ma w Rawiczu wydźwięk szczególny. Otóż Koniugacja to nazwa legendarnej muzyczno-poetyckiej formacji, którą w latach 70-tych przy rawickim LO utworzył i prowadził pan Marian Przybył. Koniugacja była zjawiskiem niezwykłym. Co ja mówię?  Nie była, lecz jest! Bo kilka lat temu reaktywowała się, funkcjonuje, daje koncerty i zgarnia różne festiwalowe  nagrody. Tak więc zapewnić wysoki poziom na festiwalu Koniugacja w mieście- siedzibie Koniugacji, było wręcz obowiązkiem organizatorów...., z którego wywiązali się w sposób wzorowy. Drobne problemy techniczne na początku koncertu finałowego (sobota, 8 kwietnia, godz. 19), należy potraktować jako lekką chorobę wieku dziecięcego. Poza tym trudno się czegokolwiek czepić.
    Konkurs wygrała formacja „Trzy tony gruzu”, ale wszyscy laureaci, którzy wystąpili w koncercie finałowym zasłużyli na wielkie brawa. Duch w narodzie nie zginie i nie damy się zalać fali plastiku, skoro są  ludzie, którzy chcą tak tworzyć, tak wykonywać, tak interpretować takie teksty. Słusznie powiedział prowadzący rawicki festiwal i szef jury Bogusław Sobczuk (dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Studenckiej, dziennikarz, konferansjer, aktor znany np. z Człowieka z żelaza), że piosenka artystyczna to „trójsplot” pięknych słów, pięknej muzyki i pięknego wykonania.
    Festiwal zakończył koncert, a jakże, Koniugacji oraz  Jarosława Wasika, poety, kompozytora, barda (ach, jak on zaśpiewał „Już czas na sen” z Kabaretu Starszych Panów!!!).
    Wszystko złożyło się na imprezę naprawdę wysokich lotów. Jest jak powiedział Bogusław Sobczuk: Koniugacja (festiwal) pojawiła się wiosną i trzeba teraz dbać, by się rozwijała. Amen.
Arkadiusz Jakubowski
O rawickiej formacji Koniugacja i jej założycielu na łamach Reportera Leszczyńskiego pisał Stanisław Zasada. To link do tego tekstu (tekst na str. 12-13):
http://reporterleszczynski.pl//upload/images/old/archiwum/REPORTER_nr_7.pdfDodaj komentarz

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza do tej publikacji.